Oro Community Arena, Venues (Oro Thunder Minor Hockey)

PrintVenue Calendar
<< PrevOctober, 2019Next >>
SunMonTueWedThuFriSat
Sep 22Sep 23Sep 24Sep 25Sep 26Sep 27Sep 28
U7 LL1 (IP) & U7 LL2 (IP)
7:00 AM-7:50 AM
Shared Practice
Jr. IP 1 & Jr. IP 2
8:00 AM-8:50 AM
Shared Practice
U8 LL1 (Minor Novice) & U8 LL2 (Minor Novice)
9:00 AM-9:50 AM
Shared Practice
U9 LL1 (Novice)
10:00 AM
vs. U9 LL2 (Novice)
U11 LL (Atom) & U9 Rep (Novice)
11:20 AM-12:10 PM
Shared Practice
U11 AE (Atom)
12:20 PM-1:10 PM
Practice
U11 Rep (Atom)
12:50 PM-1:40 PM
Practice
U13 Rep (Peewee)
1:50 PM-2:40 PM
Practice
U13 AE (Peewee)
2:50 PM-3:40 PM
Practice
U13 LL (Peewee)
3:50 PM-4:40 PM
Practice
U15 LL1 (Bantam)
4:50 PM
vs. U15 LL2 (Bantam)
U18 LL1 (Midget)
6:20 PM
vs. U18 LL2 (Midget)
U18 LL2 (Midget)
6:45 PM
vs. U18 LL3 (Midget)
U18 LL1 (Midget)
7:10 PM
vs. U18 LL3 (Midget)
U18 LL1 (Midget)
7:50 PM
vs. U18 LL2 (Midget)
U18 LL2 (Midget)
8:10 PM
vs. U18 LL3 (Midget)
U18 LL1 (Midget)
8:30 PM
vs. U18 LL3 (Midget)
U9 Rep (Novice)
4:30 PM-5:20 PM
Practice
U11 Rep (Atom)
5:30 PM-6:20 PM
Practice
U13 Rep (Peewee)
6:30 PM-7:20 PM
Practice
U15 Rep (Bantam)
7:30 PM-8:20 PM
Practice
U13 LL (Peewee)
7:00 AM-7:50 AM
Practice
U11 AE (Atom)
5:30 PM-6:20 PM
Practice
U13 AE (Peewee)
6:30 PM-7:20 PM
Practice
U18 LL1 (Midget)
7:30 PM-8:20 PM
Practice
U18 LL2 (Midget)
8:00 PM-8:50 PM
Practice
U18 Rep (Midget)
9:00 PM-9:50 PM
Practice
U11 LL (Atom)
7:00 AM-7:50 AM
Practice
All Teams
5:30 PM-6:20 PM
Goalie Clinic
U11 Rep (Atom)
6:30 PM-7:20 PM
Practice
U13 Rep (Peewee)
7:30 PM-8:20 PM
Practice
U15 LL1 (Bantam) & U15 LL2 (Bantam)
8:30 PM-9:20 PM
Shared Practice
U9 Rep (Novice)
5:30 PM-6:20 PM
Practice
U11 AE (Atom)
6:30 PM-7:20 PM
Practice
U13 AE (Peewee)
7:30 PM-8:20 PM
Practice
U18 Rep (Midget)
8:30 PM-9:50 PM
Practice
U11 Rep (Atom)
W (4-1)
3:00 PM
vs. Penetang Flames
[1]
U13 Rep (Peewee)
L (2-5)
4:00 PM
@ Collingwood
[2]
U15 Rep (Bantam)
9:00 PM-9:50 PM
Practice
U8 LL1 (Minor Novice) & U8 LL2 (Minor Novice)
7:00 AM-7:50 AM
Shared Practice
U7 LL1 (IP) & U7 LL2 (IP)
8:00 AM-8:50 AM
Shared Practice
U11 Rep (Atom)
W (4-0)
11:00 AM
@ Caledonia Thunder
[9]
U13 Rep (Peewee)
W (2-1)
3:00 PM
@ Durham
[13]
U11 Rep (Atom)
L (3-4)
4:00 PM
@ Parry Sound Shamrocks
[14]
U13 Rep (Peewee)
W (5-2)
8:00 PM
vs. South Muskoka
[18]
Sep 29Sep 300102030405
Jr. IP 1 & Jr. IP 2
7:00 AM-7:50 AM
Shared Practice
U11 Rep (Atom)
W (7-0)
10:00 AM
vs. Newcastle Stars
[21]
U13 Rep (Peewee)
L (1-4)
1:00 PM
@ South Muskoka
[SF2]
U11 Rep (Atom)
W (1-0)
2:00 PM
vs. Penetang Flames
[25]
U15 Rep (Bantam)
7:00 PM-7:50 PM
Practice
U18 Rep (Midget)
8:00 PM-8:50 PM
Practice
U11 Rep (Atom)
4:30 PM-5:20 PM
Practice
U9 Rep (Novice)
5:30 PM-6:20 PM
Practice
U13 AE (Peewee)
6:30 PM-7:20 PM
Practice
U13 Rep (Peewee)
7:30 PM-8:20 PM
Practice
U11 AE (Atom)
7:00 AM-7:50 AM
Practice
U18 LL2 (Midget)
7:30 PM-8:20 PM
Practice
U18 LL3 (Midget)
8:00 PM-8:50 PM
Practice
U18 LL1 (Midget)
9:00 PM-9:50 PM
Practice
U11 Rep (Atom)
7:00 AM-7:50 AM
Practice
U9 LL1 (Novice) & U9 LL2 (Novice)
5:30 PM-6:20 PM
Shared Practice
All Teams
6:30 PM-7:20 PM
Goalie Clinic
U15 LL2 (Bantam)
7:30 PM-8:20 PM
Practice
U11 LL (Atom)
7:30 PM-8:20 PM
Practice
U13 LL (Peewee)
8:00 PM-8:50 PM
Practice
U18 Rep (Midget)
9:00 PM-9:50 PM
Practice
U13 AE (Peewee)
7:30 PM-8:20 PM
Practice
U13 Rep (Peewee)
8:00 PM-8:50 PM
Practice
U15 Rep (Bantam)
9:00 PM-9:50 PM
Practice
Junior IP
7:00 AM-7:50 AM
Skill Development
U8 (Minor Novice) & U7 (IP)
8:00 AM-8:50 AM
Skill Development
U9 Rep (Novice)
9:00 AM-10:10 AM
Practice
U11 LL (Atom)
10:20 AM-11:10 AM
Practice
U11 AE (Atom)
11:20 AM-12:20 PM
Practice
U15 LL1 (Bantam)
12:30 PM-1:30 PM
Practice
U13 AE (Peewee)
L (6-10)
1:40 PM
vs. Owen Sound AE Jr. Attack
[PC-GB53]
U11 Rep (Atom)
W (8-2)
3:00 PM
vs. Parry Sound Shamrocks
[AA-GB39]
U13 Rep (Peewee)
L (1-2)
4:20 PM
vs. Parry Sound Shamrocks
[PA-GB50]
U15 Rep (Bantam)
L (3-7)
5:40 PM
vs. Parry Sound Shamrocks
[BA-GB60]
U18 Rep (Midget)
L (1-4)
7:10 PM
vs. Parry Sound Shamrocks
[MA-GB76]
06070809101112
U8 (Minor Novice) & U7 (IP)
7:00 AM-7:50 AM
Skill Development
Junior IP
8:00 AM-8:50 AM
Skill Development
U9 LL1 (Novice) & U9 LL2 (Novice)
9:00 AM-9:50 AM
Shared Practice
U9 Rep (Novice)
10:00 AM-10:50 AM
Practice
U11 LL (Atom)
11:00 AM-12:00 PM
Practice
U13 LL (Peewee)
12:10 PM-1:00 PM
Practice
U11 Rep (Atom)
W (6-0)
1:10 PM
vs. Elmvale Coyotes
[AA-GB26]
U15 LL2 (Bantam)
3:30 PM-4:30 PM
Practice
U15 LL1 (Bantam)
4:40 PM-5:40 PM
Practice
U15 Rep (Bantam)
T (5-5)
5:50 PM
vs. South Muskoka Bears
[BA-GB62]
U18 Rep (Midget)
W (5-2)
7:15 PM
vs. Midland Centennials
[MA-GB46]
U9 Rep (Novice)
4:30 PM-5:20 PM
Practice
U11 Rep (Atom)
5:30 PM-6:20 PM
Practice
U13 Rep (Peewee)
6:30 PM-7:20 PM
Practice
U13 AE (Peewee)
7:30 PM-8:20 PM
Practice
Player Development (Novice Rep & Atom)
7:00 AM-7:50 AM
Skill Development
U18 LL3 (Midget)
7:30 PM-8:20 PM
Practice
U18 LL1 (Midget)
8:00 PM-8:50 PM
Practice
U18 LL2 (Midget)
9:00 PM-9:50 PM
Practice
U13 LL (Peewee) & U11 LL (Atom)
7:00 AM-7:50 AM
Shared Practice
U13 AE (Peewee)
5:30 PM-6:20 PM
Practice
U13 Rep (Peewee)
6:30 PM-7:20 PM
Practice
U15 Rep (Bantam)
7:30 PM-8:20 PM
Practice
U11 AE (Atom)
7:30 PM-8:20 PM
Practice
U11 Rep (Atom)
8:00 PM-8:50 PM
Practice
U18 Rep (Midget)
9:00 PM-9:50 PM
Practice
U15 LL2 (Bantam)
7:30 PM-8:20 PM
Practice
U15 LL1 (Bantam)
8:00 PM-8:50 PM
Practice
U15 Rep (Bantam)
9:00 PM-9:50 PM
Practice
Junior IP
7:00 AM-8:00 AM
Skill Development
U8 (Minor Novice) & U7 (IP)
8:10 AM-9:10 AM
Skill Development
U9 LL1 (Novice)
9:20 AM-10:20 AM
Practice
U9 LL2 (Novice)
10:30 AM-11:30 AM
Practice
U9 Rep (Novice)
T (0-0)
11:40 AM
vs. Midland Centennials
U11 Rep (Atom)
12:50 PM-1:50 PM
Practice
U13 LL (Peewee)
2:00 PM-3:00 PM
Practice
U18 Rep (Midget)
3:10 PM-4:10 PM
Practice
U11 LL (Atom)
W (5-1)
4:20 PM
vs. Coldwater Wildcats 3
[AE084]
U15 LL2 (Bantam)
T (1-1)
5:40 PM
vs. Midland Centennials 1
[BE078]
U18 LL3 (Midget)
W (7-2)
7:10 PM
vs. Midland Centennials 2
[ME82]
13141516171819
U8 (Minor Novice) & U7 (IP)
7:00 AM-8:00 AM
Skill Development
Junior IP
8:10 AM-9:10 AM
Skill Development
U11 AE (Atom)
9:20 AM-10:20 AM
Practice
U11 LL (Atom)
9:50 AM-10:50 AM
Practice
U9 Rep (Novice)
11:00 AM-12:00 PM
Practice
U15 LL1 (Bantam)
12:10 PM-1:10 PM
Practice
U13 Rep (Peewee)
1:20 PM-2:20 PM
Practice
Player Development (Minor Novice & Novice LL)
7:00 AM-7:50 AM
Practice
U15 Rep (Bantam)
L (1-10)
7:30 PM
vs. Elmvale Coyotes
[BA-GB47]
U18 LL2 (Midget) & U18 LL1 (Midget)
9:00 PM-9:50 PM
Shared Practice
U13 Rep (Peewee)
7:00 AM-7:50 AM
Practice
U9 LL1 (Novice) & U9 LL2 (Novice)
5:30 PM-6:20 PM
Shared Practice
U11 AE (Atom) & U9 Rep (Novice)
6:30 PM-7:20 PM
Shared Practice
U15 Rep (Bantam)
7:30 PM-8:20 PM
Practice
U11 Rep (Atom)
7:30 PM-8:30 PM
Practice
U13 AE (Peewee)
8:00 PM-8:50 PM
Practice
U18 Rep (Midget)
9:00 PM-9:50 PM
Practice
U15 LL2 (Bantam)
7:30 PM-8:20 PM
Practice
U18 LL1 (Midget)
8:30 PM-9:20 PM
Practice
U18 LL3 (Midget)
9:00 PM-9:50 PM
Practice
Junior IP
7:00 AM-8:00 AM
Skill Development
U8 (Minor Novice) & U7 (IP)
8:10 AM-9:10 AM
Skill Development
U13 LL (Peewee)
9:20 AM-10:20 AM
Practice
U9 LL1 (Novice)
(0-0)
10:40 AM
vs. U9 LL2 (Novice)
[MNH021]
U9 Rep (Novice)
T (0-0)
12:00 PM
vs. South Muskoka Bears
[MNH007]
U15 LL2 (Bantam)
(4-2)
1:10 PM
vs. U15 LL1 (Bantam)
[BE071]
U11 LL (Atom)
L (1-10)
2:40 PM
vs. Midland Centennials 2
[AE082]
U11 Rep (Atom)
W (5-0)
4:00 PM
vs. South Muskoka Bears
[AA-GB44]
U18 LL3 (Midget)
(3-4)
5:20 PM
vs. U18 LL1 (Midget)
[ME81]
U18 Rep (Midget)
L (1-3)
7:10 PM
vs. South Muskoka Bears
[MA-GB80]
20212223242526
U8 (Minor Novice) & U7 (IP)
7:00 AM-8:00 AM
Skill Development
Junior IP
8:10 AM-9:10 AM
Skill Development
U9 Rep (Novice)
9:20 AM-10:30 AM
Practice
U9 LL1 (Novice)
10:40 AM-11:40 AM
Practice
U18 LL1 (Midget)
11:50 AM-1:00 PM
Practice
U13 LL (Peewee)
W (12-0)
1:10 PM
vs. Elmvale Coyotes
[PE52]
U13 AE (Peewee)
3:30 PM-4:20 PM
Practice
U11 AE (Atom)
T (4-4)
4:30 PM
vs. Dundalk Storm
[AC-GB42]
U15 LL1 (Bantam)
W (13-1)
5:50 PM
vs. Penetang Flames
[BE061]
U18 LL2 (Midget)
(3-4)
7:15 PM
vs. U18 LL3 (Midget)
[ME73]
Player Development (Minor Novice & Novice LL)
7:00 AM-7:50 AM
Practice
U13 Rep (Peewee)
4:30 PM-5:20 PM
Practice
U11 Rep (Atom)
5:30 PM-6:20 PM
Practice
U9 Rep (Novice)
6:30 PM-7:20 PM
Practice
U15 Rep (Bantam)
7:30 PM-8:20 PM
Practice
Player Development (Novice Rep & Atom)
7:00 AM-7:50 AM
Practice
U18 LL2 (Midget)
7:30 PM-8:20 PM
Practice
U18 LL3 (Midget)
8:00 PM-8:50 PM
Practice
U18 Rep (Midget)
9:00 PM-9:50 PM
Practice
U11 LL (Atom)
7:00 AM-7:50 AM
Practice
U11 AE (Atom)
5:30 PM-6:20 PM
Practice
All Teams
6:30 PM-7:20 PM
Goalie Clinic
U9 Rep (Novice) & U9 LL2 (Novice)
7:30 PM-8:20 PM
Shared Practice
U13 Rep (Peewee)
7:30 PM-8:20 PM
Practice
U13 LL (Peewee)
8:00 PM-8:50 PM
Practice
U18 LL1 (Midget)
9:00 PM-9:50 PM
Practice
U11 Rep (Atom)
7:30 PM-8:20 PM
Practice
U15 Rep (Bantam)
8:30 PM-9:20 PM
Practice
U18 LL3 (Midget)
9:00 PM-9:50 PM
Practice
Junior IP
7:00 AM-7:50 AM
Skill Development
U8 (Minor Novice) & U7 (IP)
8:00 AM-8:50 AM
Skill Development
U11 LL (Atom)
9:00 AM-9:50 AM
Practice
U9 LL2 (Novice)
T (0-0)
10:00 AM
vs. Midland Centennials LL
[MNH031]
U9 Rep (Novice)
T (0-0)
11:10 AM
vs. Essa Eagles
[MNH032]
U9 LL1 (Novice)
T (0-0)
11:10 AM
vs. Essa Eagles LL
[MNH033]
U11 AE (Atom)
W (2-1)
12:20 PM
vs. South Muskoka Bears AE
[AC-GB66]
U11 Rep (Atom)
W (5-0)
1:40 PM
vs. Clearview Canucks
[AA-GB29]
U13 AE (Peewee)
L (1-2)
3:00 PM
vs. Dundalk Storm
[PC-GB54]
U13 Rep (Peewee)
L (4-5)
4:20 PM
vs. Midland Centennials
[PA-GB27]
U15 Rep (Bantam)
T (1-1)
5:40 PM
vs. Wasaga Beach Stars
[BA-GB42]
U18 LL2 (Midget)
W (7-2)
7:10 PM
vs. South Muskoka
2728293031Nov 01Nov 02
U8 (Minor Novice) & U7 (IP)
7:00 AM-8:00 AM
Skill Development
Junior IP
8:10 AM-9:10 AM
Skill Development
U9 LL2 (Novice)
9:20 AM-10:20 AM
Practice
U11 AE (Atom)
10:30 AM-11:40 AM
Practice
U13 AE (Peewee)
11:50 AM-1:00 PM
Practice
U11 Rep (Atom)
W (8-2)
1:10 PM
vs. Huntsville Otters
[AA-GB45]
U15 LL1 (Bantam)
3:30 PM-4:30 PM
Practice
U13 LL (Peewee)
4:40 PM-5:40 PM
Practice
U15 Rep (Bantam)
L (2-5)
5:50 PM
vs. Huntsville Otters
[BA-GB65]
U18 LL3 (Midget)
(1-7)
7:15 PM
vs. U18 LL2 (Midget)
[ME83]
Player Development (Minor Novice & Novice LL)
7:00 AM-7:50 AM
Practice
U9 Rep (Novice) & U11 LL (Atom)
4:30 PM-5:20 PM
Shared Practice
U13 AE (Peewee)
5:30 PM-6:20 PM
Practice
U11 Rep (Atom)
6:30 PM-7:20 PM
Practice
U13 Rep (Peewee)
7:30 PM-8:20 PM
Practice
U11 AE (Atom)
7:00 AM-7:50 AM
Practice
U15 Rep (Bantam)
7:30 PM-8:20 PM
Practice
U15 LL2 (Bantam)
8:00 PM-8:50 PM
Practice
U18 Rep (Midget)
9:00 PM-9:50 PM
Practice
U13 AE (Peewee)
7:00 AM-7:50 AM
Practice
U9 Rep (Novice)
5:30 PM-6:30 PM
Practice
All Teams
5:30 PM-6:30 PM
Goalie Clinic
U11 AE (Atom)
6:30 PM-7:20 PM
Practice
U18 LL2 (Midget)
7:30 PM-8:20 PM
Practice
U18 LL3 (Midget)
7:30 PM-8:20 PM
Practice
U18 LL1 (Midget)
8:30 PM-9:20 PM
Practice
U18 Rep (Midget)
9:00 PM-9:50 PM
Practice
U13 LL (Peewee)
7:30 PM-8:20 PM
Practice
U13 Rep (Peewee)
8:00 PM-8:50 PM
Practice
U15 LL1 (Bantam)
9:00 PM-9:50 PM
Practice
Junior IP
7:00 AM-8:00 AM
Skill Development
U7 (IP)
8:10 AM-9:10 AM
Skill Development
U8 (Minor Novice)
9:20 AM-10:10 AM
Practice
U9 LL2 (Novice)
10:20 AM-11:10 AM
Practice
U18 LL3 (Midget)
11:20 AM-12:20 PM
Practice
U15 LL2 (Bantam)
12:30 PM-1:30 PM
Practice
U11 LL (Atom)
W (2-0)
1:40 PM
vs. Elmvale Coyotes 1
[AE087]
U13 AE (Peewee)
L (2-3)
3:00 PM
vs. Collingwood AE4 Blackhawks
[PC-GB50]
U13 Rep (Peewee)
L (3-8)
4:20 PM
vs. Collingwood Blackhawks
[PA-GB31]
U15 Rep (Bantam)
T (1-1)
5:40 PM
vs. Collingwood Blackhawks
[BA-GB45]
U18 LL2 (Midget)
W (6-2)
7:10 PM
vs. Collingwood Blackhawks 2
[ME70]
Nov 03Nov 04Nov 05Nov 06Nov 07Nov 08Nov 09
U8 (Minor Novice) & U7 (IP)
7:00 AM-8:00 AM
Skill Development
Junior IP
8:10 AM-9:10 AM
Skill Development
U9 LL2 (Novice)
9:20 AM-10:20 AM
Practice
U9 Rep (Novice)
T (0-0)
10:30 AM
vs. Penetang Flames
[MNH050]
U9 LL1 (Novice)
T (0-0)
10:30 AM
vs. Penetang Flames
[MNH051]
U13 LL (Peewee)
W (2-1)
11:50 AM
vs. Penetang Flames
[PE54]
U11 Rep (Atom)
W (2-0)
1:10 PM
vs. Penetang Flames
[AA-GB27]
U18 LL2 (Midget)
3:30 PM-4:20 PM
Practice
U13 Rep (Peewee)
L (2-4)
4:30 PM
vs. South Muskoka Bears
[PA-GB56]
U13 AE (Peewee)
W (7-1)
5:50 PM
vs. Midland AE Centennials
[PC-GB51]
U18 Rep (Midget)
W (3-2)
7:10 PM
vs. Clearview Canucks
[MA-GB45]
Player Development (Novice Rep & Atom)
7:00 AM-7:50 AM
Practice
U13 Rep (Peewee)
4:30 PM-5:20 PM
Practice
U13 AE (Peewee)
5:30 PM-6:20 PM
Practice
U11 Rep (Atom)
6:30 PM-7:20 PM
Practice
U15 Rep (Bantam)
7:30 PM-8:20 PM
Practice
U11 LL (Atom)
7:00 AM-7:50 AM
Practice
U18 LL1 (Midget)
7:30 PM-8:20 PM
Practice
U18 LL2 (Midget)
8:00 PM-8:50 PM
Practice
U18 Rep (Midget)
9:00 PM-9:50 PM
Practice
U13 Rep (Peewee)
7:00 AM-7:50 AM
Practice
U11 Rep (Atom)
5:30 PM-6:20 PM
Practice
U9 Rep (Novice)
6:30 PM-7:20 PM
Practice
All Teams
6:30 PM-7:20 PM
Goalie Clinic
U15 Rep (Bantam)
7:30 PM-8:20 PM
Practice
U11 AE (Atom)
7:30 PM-8:20 PM
Practice
U13 LL (Peewee)
8:00 PM-8:50 PM
Practice
U18 LL3 (Midget)
9:00 PM-9:50 PM
Practice
U15 LL1 (Bantam)
(1-4)
7:30 PM
vs. U15 LL2 (Bantam)
[BE065]
U18 Rep (Midget)
9:00 PM-9:50 PM
Practice
Junior IP
7:00 AM-8:00 AM
Skill Development
U7 (IP)
8:10 AM-9:10 AM
Skill Development
U8 (Minor Novice)
9:20 AM-10:20 AM
Practice
U11 LL (Atom) & U9 LL2 (Novice)
10:30 AM-11:30 AM
Shared Practice
U13 LL (Peewee)
11:40 AM-12:50 PM
Practice
U13 AE (Peewee)
1:00 PM-2:10 PM
Practice
U15 LL2 (Bantam)
2:20 PM-3:30 PM
Practice
U11 AE (Atom)
T (3-3)
3:50 PM
vs. Collingwood Blackhawks AE4
[AC-GB43]
U18 LL3 (Midget)
W (7-1)
5:10 PM
vs. Clearview Canucks 2
[ME79]
U18 LL2 (Midget)
7:00 PM-8:50 PM
Practice
Venue Details
Google Maps
Oro Community Arena
71 Line 4 N , Oro, ON  L0L 2X0
  • Current Season

    99 - 76 - 54
  • All-Time

    1124 - 804 - 254
Other Home Venues
Printed from orominorhockey.ca on Saturday, May 30, 2020 at 12:14 AM