Oro Community Arena, Venues (Oro Thunder Minor Hockey)

PrintVenue Calendar
<< PrevSeptember, 2019Next >>
SunMonTueWedThuFriSat
Aug 25Aug 26Aug 27Aug 28Aug 29Aug 30Aug 31
01020304050607
08091011121314
All Teams
9:00 AM-10:00 AM
Open Ice
U8 LL1 (Minor Novice) & U8 LL2 (Minor Novice)
10:10 AM-11:10 AM
Shared Practice
Junior IP & U7 (IP)
11:20 AM-12:20 PM
Shared Practice
U9 Rep (Novice)
12:30 PM-1:50 PM
Tryout
U11 Rep (Atom)
2:00 PM-3:20 PM
Tryout
U13 Rep (Peewee)
3:30 PM-4:50 PM
Tryout
U15 Rep (Bantam)
5:00 PM-6:20 PM
Body Checking Clinic
U18 Rep (Midget)
6:30 PM-7:50 PM
Tryout
U9 Rep (Novice)
5:00 PM-6:30 PM
Tryout
U15 Rep (Bantam)
6:40 PM-8:10 PM
Tryout
U18 Rep (Midget)
8:20 PM-9:50 PM
Tryout
U11 Rep (Atom)
5:00 PM-6:30 PM
Tryout
U13 Rep (Peewee)
6:40 PM-8:10 PM
Tryout
U15 Rep (Bantam)
8:20 PM-9:50 PM
Tryout
U9 Rep (Novice)
5:00 PM-6:30 PM
Tryout
All Teams
6:40 PM-8:10 PM
Goalie Clinic
U18 Rep (Midget)
8:20 PM-9:50 PM
Tryout
U13 Rep (Peewee)
5:00 PM-6:30 PM
Tryout
U11 Rep (Atom)
6:40 PM-8:10 PM
Tryout
U15 Rep (Bantam)
8:20 PM-9:50 PM
Tryout
Junior IP & U7 (IP)
8:00 AM-9:00 AM
Practice
U8 LL1 (Minor Novice) & U8 LL2 (Minor Novice)
9:10 AM-10:10 AM
Practice
U13 AE (Peewee)
10:20 AM-11:20 AM
Tryout
U11 AE (Atom)
11:30 AM-12:30 PM
Tryout
U13 Rep (Peewee)
W (7-0)
12:40 PM
vs. Huntsville Otters
U15 Rep (Bantam)
2:00 PM
vs. Collingwood
U9 Rep (Novice)
5:10 PM-6:20 PM
Practice
U18 LL3 (Midget)
6:30 PM-7:50 PM
Tryout
15161718192021
U8 LL1 (Minor Novice) & U8 LL2 (Minor Novice)
8:00 AM-9:10 AM
Shared Practice
Junior IP & U7 (IP)
9:20 AM-10:30 AM
Shared Practice
U11 Rep (Atom)
W (9-1)
10:40 AM
vs. South Muskoka
All Teams
12:00 PM-1:30 PM
Goalie Clinic
U13 AE (Peewee)
1:40 PM-3:10 PM
Tryout
U18 LL3 (Midget)
5:00 PM-6:30 PM
Tryout
U13 Rep (Peewee)
L (2-5)
6:40 PM
vs. South Muskoka
U9 Rep (Novice)
4:30 PM-5:20 PM
Practice
U11 AE (Atom)
5:30 PM-6:20 PM
Tryout
U15 Rep (Bantam)
6:30 PM-7:20 PM
Practice
U18 Rep (Midget)
7:30 PM-8:20 PM
Practice
U11 Rep (Atom)
7:00 AM-7:50 AM
Practice
U9 LL1 (Novice) & U9 LL2 (Novice)
5:00 PM-6:00 PM
Evaluation Skate
U13 LL (Peewee)
6:10 PM-7:10 PM
Practice
U13 Rep (Peewee)
7:20 PM-8:20 PM
Practice
U18 LL1 (Midget) & U18 LL2 (Midget)
8:30 PM-9:20 PM
Evaluation Skate
U9 Rep (Novice)
7:00 AM-7:50 AM
Practice
U11 LL (Atom)
5:30 PM-6:20 PM
Practice
U15 LL1 (Bantam) & U15 LL2 (Bantam)
6:30 PM-7:20 PM
Evaluation Skate
U15 Rep (Bantam)
7:30 PM-8:20 PM
Practice
U11 AE (Atom)
5:00 PM-5:50 PM
Practice
U11 Rep (Atom)
6:00 PM-6:50 PM
Practice
U13 Rep (Peewee)
7:00 PM-7:50 PM
Practice
U18 LL1 (Midget) & U18 LL2 (Midget)
8:00 PM-8:50 PM
Evaluation Skate
U18 Rep (Midget)
9:00 PM-9:50 PM
Practice
U9 LL1 (Novice) & U9 LL2 (Novice)
5:00 PM-5:50 PM
Evaluation Skate
U11 LL (Atom)
6:00 PM-6:50 PM
Practice
U13 LL (Peewee)
7:00 PM-7:50 PM
Practice
U15 LL1 (Bantam) & U15 LL2 (Bantam)
8:00 PM-8:50 PM
Evaluation Skate
U18 LL1 (Midget) & U18 LL2 (Midget)
9:00 PM-9:50 PM
Shared Practice
Jr. IP 1 & Jr. IP 2
7:00 AM-8:10 AM
Shared Practice
U8 LL1 (Minor Novice) & U8 LL2 (Minor Novice)
8:20 AM-9:30 AM
Shared Practice
U7 LL1 (IP) & U7 LL2 (IP)
9:40 AM-10:50 AM
Practice
All Teams
11:00 AM-12:30 PM
Goalie Clinic
U9 Rep (Novice)
T (0-0)
12:50 PM
vs. Elmvale Coyotes
U13 Rep (Peewee)
T (4-4)
2:20 PM
vs. Midland Centennials
U11 AE (Atom)
3:40 PM-5:10 PM
Practice
U13 AE (Peewee)
5:20 PM
vs. South Muskoka
U18 Rep (Midget)
6:40 PM
vs. Parry Sound Shamrocks
22232425262728
U7 LL1 (IP) & U7 LL2 (IP)
7:00 AM-7:50 AM
Shared Practice
Jr. IP 1 & Jr. IP 2
8:00 AM-8:50 AM
Shared Practice
U8 LL1 (Minor Novice) & U8 LL2 (Minor Novice)
9:00 AM-9:50 AM
Shared Practice
U9 LL1 (Novice)
10:00 AM
vs. U9 LL2 (Novice)
U11 LL (Atom) & U9 Rep (Novice)
11:20 AM-12:10 PM
Shared Practice
U11 AE (Atom)
12:20 PM-1:10 PM
Practice
U11 Rep (Atom)
12:50 PM-1:40 PM
Practice
U13 Rep (Peewee)
1:50 PM-2:40 PM
Practice
U13 AE (Peewee)
2:50 PM-3:40 PM
Practice
U13 LL (Peewee)
3:50 PM-4:40 PM
Practice
U15 LL1 (Bantam)
4:50 PM
vs. U15 LL2 (Bantam)
U18 LL1 (Midget)
6:20 PM
vs. U18 LL2 (Midget)
U18 LL2 (Midget)
6:45 PM
vs. U18 LL3 (Midget)
U18 LL1 (Midget)
7:10 PM
vs. U18 LL3 (Midget)
U18 LL1 (Midget)
7:50 PM
vs. U18 LL2 (Midget)
U18 LL2 (Midget)
8:10 PM
vs. U18 LL3 (Midget)
U18 LL1 (Midget)
8:30 PM
vs. U18 LL3 (Midget)
U9 Rep (Novice)
4:30 PM-5:20 PM
Practice
U11 Rep (Atom)
5:30 PM-6:20 PM
Practice
U13 Rep (Peewee)
6:30 PM-7:20 PM
Practice
U15 Rep (Bantam)
7:30 PM-8:20 PM
Practice
U13 LL (Peewee)
7:00 AM-7:50 AM
Practice
U11 AE (Atom)
5:30 PM-6:20 PM
Practice
U13 AE (Peewee)
6:30 PM-7:20 PM
Practice
U18 LL1 (Midget)
7:30 PM-8:20 PM
Practice
U18 LL2 (Midget)
8:00 PM-8:50 PM
Practice
U18 Rep (Midget)
9:00 PM-9:50 PM
Practice
U11 LL (Atom)
7:00 AM-7:50 AM
Practice
All Teams
5:30 PM-6:20 PM
Goalie Clinic
U11 Rep (Atom)
6:30 PM-7:20 PM
Practice
U13 Rep (Peewee)
7:30 PM-8:20 PM
Practice
U15 LL1 (Bantam) & U15 LL2 (Bantam)
8:30 PM-9:20 PM
Shared Practice
U9 Rep (Novice)
5:30 PM-6:20 PM
Practice
U11 AE (Atom)
6:30 PM-7:20 PM
Practice
U13 AE (Peewee)
7:30 PM-8:20 PM
Practice
U18 Rep (Midget)
8:30 PM-9:50 PM
Practice
U11 Rep (Atom)
W (4-1)
3:00 PM
vs. Penetang Flames
[1]
U13 Rep (Peewee)
L (2-5)
4:00 PM
@ Collingwood
[2]
U15 Rep (Bantam)
9:00 PM-9:50 PM
Practice
U8 LL1 (Minor Novice) & U8 LL2 (Minor Novice)
7:00 AM-7:50 AM
Shared Practice
U7 LL1 (IP) & U7 LL2 (IP)
8:00 AM-8:50 AM
Shared Practice
U11 Rep (Atom)
W (4-0)
11:00 AM
@ Caledonia Thunder
[9]
U13 Rep (Peewee)
W (2-1)
3:00 PM
@ Durham
[13]
U11 Rep (Atom)
L (3-4)
4:00 PM
@ Parry Sound Shamrocks
[14]
U13 Rep (Peewee)
W (5-2)
8:00 PM
vs. South Muskoka
[18]
2930Oct 01Oct 02Oct 03Oct 04Oct 05
Jr. IP 1 & Jr. IP 2
7:00 AM-7:50 AM
Shared Practice
U11 Rep (Atom)
W (7-0)
10:00 AM
vs. Newcastle Stars
[21]
U13 Rep (Peewee)
L (1-4)
1:00 PM
@ South Muskoka
[SF2]
U11 Rep (Atom)
W (1-0)
2:00 PM
vs. Penetang Flames
[25]
U15 Rep (Bantam)
7:00 PM-7:50 PM
Practice
U18 Rep (Midget)
8:00 PM-8:50 PM
Practice
U11 Rep (Atom)
4:30 PM-5:20 PM
Practice
U9 Rep (Novice)
5:30 PM-6:20 PM
Practice
U13 AE (Peewee)
6:30 PM-7:20 PM
Practice
U13 Rep (Peewee)
7:30 PM-8:20 PM
Practice
U11 AE (Atom)
7:00 AM-7:50 AM
Practice
U18 LL2 (Midget)
7:30 PM-8:20 PM
Practice
U18 LL3 (Midget)
8:00 PM-8:50 PM
Practice
U18 LL1 (Midget)
9:00 PM-9:50 PM
Practice
U11 Rep (Atom)
7:00 AM-7:50 AM
Practice
U9 LL1 (Novice) & U9 LL2 (Novice)
5:30 PM-6:20 PM
Shared Practice
All Teams
6:30 PM-7:20 PM
Goalie Clinic
U15 LL2 (Bantam)
7:30 PM-8:20 PM
Practice
U11 LL (Atom)
7:30 PM-8:20 PM
Practice
U13 LL (Peewee)
8:00 PM-8:50 PM
Practice
U18 Rep (Midget)
9:00 PM-9:50 PM
Practice
U13 AE (Peewee)
7:30 PM-8:20 PM
Practice
U13 Rep (Peewee)
8:00 PM-8:50 PM
Practice
U15 Rep (Bantam)
9:00 PM-9:50 PM
Practice
Junior IP
7:00 AM-7:50 AM
Skill Development
U8 (Minor Novice) & U7 (IP)
8:00 AM-8:50 AM
Skill Development
U9 Rep (Novice)
9:00 AM-10:10 AM
Practice
U11 LL (Atom)
10:20 AM-11:10 AM
Practice
U11 AE (Atom)
11:20 AM-12:20 PM
Practice
U15 LL1 (Bantam)
12:30 PM-1:30 PM
Practice
U13 AE (Peewee)
L (6-10)
1:40 PM
vs. Owen Sound AE Jr. Attack
[PC-GB53]
U11 Rep (Atom)
W (8-2)
3:00 PM
vs. Parry Sound Shamrocks
[AA-GB39]
U13 Rep (Peewee)
L (1-2)
4:20 PM
vs. Parry Sound Shamrocks
[PA-GB50]
U15 Rep (Bantam)
L (3-7)
5:40 PM
vs. Parry Sound Shamrocks
[BA-GB60]
U18 Rep (Midget)
L (1-4)
7:10 PM
vs. Parry Sound Shamrocks
[MA-GB76]
Oct 06Oct 07Oct 08Oct 09Oct 10Oct 11Oct 12
U8 (Minor Novice) & U7 (IP)
7:00 AM-7:50 AM
Skill Development
Junior IP
8:00 AM-8:50 AM
Skill Development
U9 LL1 (Novice) & U9 LL2 (Novice)
9:00 AM-9:50 AM
Shared Practice
U9 Rep (Novice)
10:00 AM-10:50 AM
Practice
U11 LL (Atom)
11:00 AM-12:00 PM
Practice
U13 LL (Peewee)
12:10 PM-1:00 PM
Practice
U11 Rep (Atom)
W (6-0)
1:10 PM
vs. Elmvale Coyotes
[AA-GB26]
U15 LL2 (Bantam)
3:30 PM-4:30 PM
Practice
U15 LL1 (Bantam)
4:40 PM-5:40 PM
Practice
U15 Rep (Bantam)
T (5-5)
5:50 PM
vs. South Muskoka Bears
[BA-GB62]
U18 Rep (Midget)
W (5-2)
7:15 PM
vs. Midland Centennials
[MA-GB46]
U9 Rep (Novice)
4:30 PM-5:20 PM
Practice
U11 Rep (Atom)
5:30 PM-6:20 PM
Practice
U13 Rep (Peewee)
6:30 PM-7:20 PM
Practice
U13 AE (Peewee)
7:30 PM-8:20 PM
Practice
Player Development (Novice Rep & Atom)
7:00 AM-7:50 AM
Skill Development
U18 LL3 (Midget)
7:30 PM-8:20 PM
Practice
U18 LL1 (Midget)
8:00 PM-8:50 PM
Practice
U18 LL2 (Midget)
9:00 PM-9:50 PM
Practice
U13 LL (Peewee) & U11 LL (Atom)
7:00 AM-7:50 AM
Shared Practice
U13 AE (Peewee)
5:30 PM-6:20 PM
Practice
U13 Rep (Peewee)
6:30 PM-7:20 PM
Practice
U15 Rep (Bantam)
7:30 PM-8:20 PM
Practice
U11 AE (Atom)
7:30 PM-8:20 PM
Practice
U11 Rep (Atom)
8:00 PM-8:50 PM
Practice
U18 Rep (Midget)
9:00 PM-9:50 PM
Practice
U15 LL2 (Bantam)
7:30 PM-8:20 PM
Practice
U15 LL1 (Bantam)
8:00 PM-8:50 PM
Practice
U15 Rep (Bantam)
9:00 PM-9:50 PM
Practice
Junior IP
7:00 AM-8:00 AM
Skill Development
U8 (Minor Novice) & U7 (IP)
8:10 AM-9:10 AM
Skill Development
U9 LL1 (Novice)
9:20 AM-10:20 AM
Practice
U9 LL2 (Novice)
10:30 AM-11:30 AM
Practice
U9 Rep (Novice)
T (0-0)
11:40 AM
vs. Midland Centennials
U11 Rep (Atom)
12:50 PM-1:50 PM
Practice
U13 LL (Peewee)
2:00 PM-3:00 PM
Practice
U18 Rep (Midget)
3:10 PM-4:10 PM
Practice
U11 LL (Atom)
W (5-1)
4:20 PM
vs. Coldwater Wildcats 3
[AE084]
U15 LL2 (Bantam)
T (1-1)
5:40 PM
vs. Midland Centennials 1
[BE078]
U18 LL3 (Midget)
W (7-2)
7:10 PM
vs. Midland Centennials 2
[ME82]
Venue Details
Google Maps
Oro Community Arena
71 Line 4 N , Oro, ON  L0L 2X0
  • Current Season

    99 - 76 - 54
  • All-Time

    1124 - 804 - 254
Other Home Venues
Printed from orominorhockey.ca on Tuesday, June 2, 2020 at 9:25 AM